Kultivovaná inšpirácia

Od rímskych vykopávok až po umelecké múzeum: lokality Dolného Rakúska sú vskutku čarovné a neobvyklé.

O dlhej tradícii a živej prítomnosti dolnorakúskeho kultúrneho dedičstva svedčí veľké množstvo zámkov, hradov, divadelných sál a múzeí. Niektoré z najatraktívnejších kultúrnych stánkov krajiny rady otvoria svoje dvere aj rokovaniam, workshopom a teambuildingovým programom.

Odkedy bola v roku 1908 pri stavebných prácach v obci Willendorf vyhrabaná desaťcentimetrová pieskovcová soška korpulentnej dámy, je jasné jedno: už v mladšej dobe kamennej boli v Dolnom Rakúsku činní umelci. Príklad starovekého sochára nasledovalo počas ďalších tisícročí množstvo literátov, hudobníkov a tvorivých umelcov, ktorí tu vytvorili často nesmrteľné majstrovské diela.

Od stredoveku, predovšetkým však počas baroka, bol kultúrny život podporovaný v značnej miere aj prostredníctvom mecenášskych grófov, ktorí si v Dolnom Rakúsku nechali stavať skvostné stavby, poverovali umelcov najrozličnejších žánrov náročnými projektami a zakladali vyberané kultúrne zbierky.

Toto veľké historické dedičstvo a štátom neskôr zriadené divadlá, koncertné domy a múzeá sa dnes spájajú do jednej kultúrnej ponuky, ktorá spĺňa všetky túžby na poli rozmanitosti a kvality. Približne tucet najatraktívnejších kultúrnych a umeleckých pamiatok tvorí okrem toho aj inšpirujúci rámec obchodných podujatí, ktoré zostanú dlho uchované v pamäti účastníkov.

V Dolnorakúskom krajinskom múzeu v St. Pöltene možno firemné podujatia kombinovať s napínavými prieskumnými túrami pomedzi zbierky z oblasti umenia, prírody a miestnych dejín. Navyše je v ponuke možnosť rezervovať si rôzne aktívne programy. Napríklad v programe „CSI Landesmuseum“ môžete objasniť zločin spáchaný v zvieracej ríši a pomocou detektívneho ostrovtipu odhaliť páchateľa. 

Atraktívne prostredie s čarovným sprievodným programom ponúka aj susedný divatelný dom Festspielhaus. Počas špeciálnych exkurzií môžete nahliadnuť do sveta pódiovej techniky a architektúry budovy, a radi vám tam tiež sprostredkujú návštevu kostymérne či rozhovory s umelcami. Obchodnému podujatiu môže poskytnúť zaujímavý rámec aj prehliadka barokového Starého mesta.

Mnohými pamätihodnosťami disponuje aj biedermeierské mesto Baden, kde sú vám na workskopy a semináre k dispozícii nanajvýš šarmantné priestory Múzea Arnulfa Rainera. V tomto klasicistickom architektonickom skvoste je miesto pre 120 hostí. Na naladenie tu ponúkajú súkromné sprevádzané prehliadky aktuálnou výstavou.

Ďaleko do minulosti vás zavedie návšteva dvoch veľkých skanzenov Dolného Rakúska. V muzeálnom centre MAMUZ Asparn môžete v archeologickom skanzene interaktívnym spôsobom okúsiť svet našich prehistorických predkov a v Archeologickom parku Carnuntum sa vám zase otvára svet života legionárov, remeselníkov a obchodníkov, ktorí kedysi obývali rímsku provinčnú metropolu. Na oboch miestach sa uskutočňuje aj množstvo tematicky vhodných motivačných stretnutí.

Do „časov rytierov a zbrojnošov, ktorí nosili v srdci vernosť a na chrbte erb“ (Heinrich Heine), sa hostia ponoria na hrade Perchtoldsdorf. Veľký areál sprostredkováva pocit ako v stredoveku vďaka svojej zbrojnici, hradnej záhrade a obrannej bašte, no tiež je často kulisou pódiových predstavení neskorších epoch. V júli je v rámci divadelného leta Dolného Rakúska na programe Shakespearova „Búrka“.

V 18. storočí si nechal princ Eugen zriadiť zámok Schloss Hof ako svoju reprezentačnú, ako aj oddychovú rezidenciu. K rozsiahlemu areálu patrí okrem skvostnej zámockej budovy aj čarovná baroková terasová záhrada a idylický veľkostatok. Rovnako rozsiahly je aj výber lokalít obchodných rokovaní. Siaha od imperiálnej slávnostnej sály až po rustikálnu sýpku.

Imperiálnu nádheru s rustikálnou atmosférou v sebe spája aj centrum Conference Center Laxenburg, ktoré v areáli bývalej letnej rezidencie Habsburgovcov umožňuje kultúru podujatí na grófskej úrovni. V tejto nezabudnuteľnej atmosfére sa môžu organizovať rokovania, konferencie a slávnostné eventy každého druhu až pre 880 osôb.

Barokový veľkostatok a sýpka tvoria historické jadro hotela Kunst & Kultur Seminarhotel Geras a zariadenia Vierjahreszeiten Retreat Waldviertel. Obe budovy boli kedysi súčasťou opátstva Geras a po starostlivej modernizácii predstavujú ukážkovú symbiózu historickej architektúry a modernej infraštruktúry. Ako sprievodné programy sa ponúkajú umelecké kurzy, vonkajšie športové aktivity a rôzne meditačné techniky.

Rozmanité kreatívne programy, ktoré nie sú viazané na konkrétne miesto (od maľovania až po dabovanie videí), ponúka aj spoločnosť Retter Events. Tento skúsený špecialista na motivačné stretnutia dokáže výbavu a organizačný tím priviesť na (takmer) každé zákazníkom požadované miesto. 

Kompetentným partnerom pri výbere lokalít a motivačných stretnutí s kultúrnym nádychom je aj spoločnosť Mondial Congress. Tento medzinárodne renomovaný profík v oblasti turizmu vytvára nielen spojenie medzi hosťami a hostiteľmi, ale tiež na želanie organizuje celé podujatia do najmenšieho detailu.